Nem szűnik meg az Ügyfélkapu, de változik a bejelentkezés januártól
Az elmúlt napokban bejárta a magyar sajtót az Ügyfélkapu megszűnéséról szóló hír, azonban többen félreértelmezték a január 16-tól életbelépő változást, illetve a Digitális Állampolgársággal kapcsolatban is számos tévhit látott napvilágot.
Elindult a Digitális Állampolgárság Program, egyelőre korlátozott funkcionalitással rendelkezik az új, elektronikus ügyintézést segítő mobilalkalmazás: ingyenesen kérhetünk digitális erkölcsi bizonyítványt, időpontot foglalhatunk a Kormányablakokba, illetve rendőri igazoltatás esetén QR-kóddal igazolhatjuk magunkat.
Az eddig ismert magyarorszag.hu-s ügyintéző felületre, melyet sokan magával az Ügyfélkapuval azonosítanak, már a DÁP alkalmazás használatával is bejelentkezhetünk, hasonlóan, mint egyes bankok esetén a netbankba: egy QR kód jelenik meg a számítógép képernyőjén, ezt kell a mobiltelefonra letöltött DÁP alkalmazással beolvasni.
Az új bejelentkezési forma kényelmes és biztonságos, hiszen nem kell jelszavakat megjegyeznünk, kevésbé áll fenn az adathalászat veszélye. A korábbi Ügyfélkapus bejelentkezés esetén csak egy felhasználónév és jelszó azonosított bennünket, ez manapság már nem számít biztonságosnak, hiszen, ha ezek az adatok illetéktelen kezekbe kerülnek, akkor a támadók a nevükben indíthatnak online ügyintézéseket, illetve hozzáférhetnek a rendszerben tárolt egyéb személyes adatainkhoz is.
Az Ügyfélkapu évek óta kínál egy biztonságosabb bejelentkezési megoldást, az Ügyfélkapu+-t, melynek nevében a plusz a kétlépcsős azonosítást jelenti.
A hírekben megjelent Ügyfélkapu megszűnés gyakorlatilag azt jelenti, hogy január 16-tól kötelező lesz a kétlépcsős azonosítás használata. Ehhez is egy mobilalkalmazásra van szükség, azonban nem kell Digitális Állampolgárnak lennünk a használatához.
A kétlépcsős azonosítás lényege, hogy a beállítást követően a mobilalkalmazás rövid időközönként generál egy hatjegyű kódot, ezt kell megadnunk a belépéshez a felhasználónevünk és a jelszavunk mellett. A változás üdvözlendő, hiszen mindennapos problémát jelent az adathalászat, illetve az erre épülő csalások.
A kétlépcsős azonosításhoz Androidos készülék esetében a Google Authenticator, iOS-es eszközökre pedig a Microsoft Authenticator letöltése javasolt, de más, hasonló programokkal is működik az Ügyfélkapu+, akár okostelefon nélkül, számítógéppel is használható.
Fontos változás, hogy a hagyományos bejelentkezési mód mellett az elektronikus személyi igazolvánnyal történő belépés, a telefonos azonosítás és az arcképes azonosítás is megszűnik január 16-tól, így jövőre a DÁP alkalmazás és a kétfaktoros hitelesítéssel működő Ügyfélkapu+ áll csak rendelkezésre a Központi Azonosítási Ügynököt használó ügyintézési felületekre történő bejelentkezéshez. Az Ügyfélkapu+-ra ezen a weboldalon keresztül tudunk váltani, a folyamatot segítő leírás pedig itt található.
(Kiemelt kép: depositphotos.com)