Eláll az uniós vétótól a magyar és a lengyel kormány
A magyar és a lengyel kormány elfogadta a német kormány ajánlatát, kompromisszumot kötött, és hajlandóak az uniós pénzek blokkolásától elállni – állítják egymástól független európai sajtóértesülések.
A hvg.hu közlése alapján három összetevője van a megegyezésnek:
- A jogállamisági mechanizmusról szóló jogszabályt ellátják egy záradékkal, amelyben hangsúlyozzák, hogy csak akkor alkalmazhatók a szankciók, ha a jogállamiság sérelme az EU pénzügyi érdekeivel összefüggésben valósul meg, és nem használják például családjogi vagy migrációs viták kezelésére.
- Megerősítik az úgynevezett vészfékmechanizmust, amely szerint az Európai Bizottság szankciós javaslatát az állam- és kormányfők elé lehet terjeszteni. (Ez egyébként jelenleg is szerepel a javaslatban.)
- A jogállamisági feltételrendszer alkalmazását felfüggesztik addig, amíg az Európai Bíróság meg nem állapítja, hogy összefér-e a jogszabály az uniós joggal. Ez akár kétéves bírósági eljárást is jelenthet.
Egyelőre kérdéses, hogy valamennyi tagállam egyetért-e ezzel, illetve az Európai Parlament is hajlandó-e jóváhagyni, írta a lap. A magyar és a lengyel kormány eddig mereven elzárkózott a 2021-2027-es költségvetés és a koronavírus utáni helyreállítást segítő alap elfogadásától. Ugyanis a tagállamok minősített többséggel elfogadták: a kifizetéseknél alkalmazhatják a jogállamisági feltételrendszert, vagyis ha ezen a téren problémát látnak, elvehetnek megítélt támogatást a tagországoktól.
Az összesen 1800 milliárd eurós forrásról az uniós állam- és kormányfők csütörtökö kezdődő brüsszeli csúcstalálkozója dönthet, ám ehhez egyhangú egyetértésre van szükség.