„Pedagógus nélkül nincs oktatás, oktatás nélkül nincs jövő”

Hívja fel a figyelmet a nagyatádi pedagógusok közleménye. Városunkban a Bárdos iskola tanári karának csaknem a fele csatlakozott a mai országos sztrájkhoz. Máshol nem tudták időben bejelenteni, vagy féltik az állásukat.

Nincsenek szavaink arra, milyen visszafordíthatatlan károkozásnak vagyunk napról napra tanúi. Együtt erősek vagyunk, kiáltsuk mindannyian: Elég volt!

– áll a közleményben. Eszerint a Nagyatádi Bárdos Lajos Sport Általános Iskola tanárai közül sokan szolidaritást vállalnak azokkal a kollégáikkal, akik a köznevelés tarthatatlan állapotára polgári engedetlenséggel hívták fel a figyelmet, és akiket ezért méltatlan módon elbocsájtottak közalkalmazotti jogviszonyukból. Csatlakoznak a pedagógus szakszervezetek által meghirdetett egész napos országos sztrájkhoz.

Fotók: Röhrig Dániel
Fotók: Röhrig Dániel

A Bárdos iskola tanári karának csaknem fele, 23 pedagógus csatlakozott a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által mára meghirdetett demonstrációhoz. Október 5-e ugyanis az oktatás világnapja.

A kisebb településeken nehezebben állnak bele a sztrájkba. Somogy ebből a szempontból alvó régió, itt mindig kevesen vannak, sajnos – mondta az Atádhírnek Nagy Erzsébet, a PDSZ Országos Választmányának tagja. – Az elsők mindig a nagyvárosok, ha a kisebb település pedagógusai látják, hogy ott sztrájkolnak, akkor az ő részvételi kedvük is megjön.

Nagy Erzsébet szerint az is problémát jelent, hogy az erre rendszeresített felületen nem jelentik be a pedagógusok, hogy sztrájkolni szeretnének, emiatt pontosan nem tudják megmondani, hogy Somogyban hány pedagógus vesz részt a sztrájkban.

Az Árpádban nem tudták időben lejelenteni a szándékukat, a középiskolákban egyelőre mindenki félti az állását, de bízom benne, hogy október 14-én már többen leszünk – mondta az egyik sztrájkoló nagyatádi pedagógus a jövő hétre ismét meghirdetett demonstrációra utalva. – Egy kisvárosban nyilván sokkal nehezebb ez, ha itt elbocsátanak valakit, hova mehetne?!

Márpedig ez már valós veszély a kölcseys tanárok kirúgása óta. Most először érződik az is, hogy a szülők egy része kezdi megérteni, hogy a gyerekei esélye, jövője forog kockán. Reggel a Nagyatádra tartó buszok némelyike szinte kongott az ürességtől, nem érkeztek rajtuk a diákok. Azok közül, akiket nem tudtak vagy akartak otthon tartani, pl. az ötvöskónyi gyerekeket a szokásosnál korábban, már fél 2-kor hazaviszik.

A szülők hozzáállásában pozitív változást észleltünk, a személyes beszélgetésekben egyre többen biztatnak bennünket, hogy álljunk ki magunkért – mondta az egyik tiltakozó tanárnő. Itt jegyezzük meg, hogy nem említjük név szerint egyiküket sem, bár, mint mondták, a tankerület enélkül is pontosan tudja, kik csatlakoztak a sztrájkhoz.

Ez egy rendőrállam, ahol megfigyelőket keresnek a pedagógusfizetések duplájáért, ez nem is kérdés – jelentette ki egyikük. – Mi és az oktatás egyáltalán nem számítunk, sőt, a hatalom egyenesen gyűlöl minket.

Az a céljuk, hogy szalagmunkán előállított betanított munkásokat gyártsunk: egyforma tankönyvből, egyforma tanmenettel egyenbólogatókat és sunyin lapítókat – tette hozzá másikuk.

Ez a legfontosabb, bólintottak rá többen, hogy az emberek megértsék, mindenekelőtt a minőségi oktatás ellehetetlenítése miatt állunk ki. Megemlítették az emberekbe elültetett sztereotípiák károsító hatásait, ilyen például „az egész nyáron nem csinálnak semmit” kezdetű ostobaság, a pedagógusoknak ugyanúgy 5,5 hét a szabadsága, mint bármelyik munkavállalónak, mutattak rá.

Szóba került az is, hogy mivel a tankerület (az általános iskolák állami fenntartója) nem fizet túlórát, ezért feltolják az óraszámokat heti 24-26-ig, ingyen kell helyettesíteni, és belefulladnak a fölösleges adminisztrációba. Természetesen a megalázó bérük miatt is kiállnak: jelenleg a magyar diplomás átlagbér mindössze 60 százaléka a fizetésük. Még demonstrációs pénzt is nyomtattak Nagyatádon, mondván: ez a mai napi bérük.

Nem hagyhatjuk, hogy elvegyék a gyermekeink esélyeit, nem hagyhatjuk, hogy tönkretegyék az ország jövőjét!

Ilyen és ehhez hasonló táblákkal, molinókkal vonultak utcára Budapesten és több nagyvárosban a tüntetők, követelve a tanszabadság visszaállítását. Több ezer demonstráló alakított óriási élőláncot szerda reggel Budapesten, a pedagógusok világnapján így állnak ki tanárok és diákok az oktatásért. Petíciót adnak át, délután a Margit hidat foglalják majd el a tüntetők, este a Kossuth téren lesz szolidaritási koncert. 

Az országos megmozdulást jó szokásához híven elhallgatja a teljes NER-média, viszont több független hírportálon élő adásban is nyomon követhetik.

A nagyatádi pedagógusok ezzel zárták a mai közleményüket:

„Mi vagyunk, akiknek felelősséget kell vállalnunk, milyen tudásra és etoszra épül a jövője ennek az országnak, mi vagyunk, akik tanítjuk a fiaitokat és lányaitokat magyarul beszélni, a nagyvilágot megérteni, a szépet és jót befogadni, emberként viselkedni, okosan gondolkodni, szabadnak lenni, bátran kiállni magukért és egymásért, mi vagyunk a tanárok, MI VAGYUNK A GRUND!”

Rácsok között - a tanszabadság és a pedagógusok
Rácsok között – a tanszabadság és a pedagógusok

 

Megosztás