„Mutassuk meg, hogy mi, nagyatádiak, méltóak vagyunk a márciusi forradalom örökségére” – 1848-ra emlékeztek Nagyatádon
Nagyatádon a 122 éve élő hagyományhoz híven idén is a Kossuth-szobornál gyűltek össze a nagyatádiak szombaton délelőtt 10 órakor, hogy megemlékezzenek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. A rendezvényen Dr. Ludas László polgármester ünnepi beszédében kiemelte a közös emlékezés fontosságát, és azt, hogy a múltban többször is megpróbálták kisajátítani ezt az ünnepet, de március 15-e a magyar nemzet közös ünnepe.
Kegyes volt az időjárás a városi ünnepségre kilátogató nagyatádiakhoz, hisz az eredeti terveknek megfelelően a szokásos helyszínen, Kossuth Lajos szobránál tudták leróni tiszteletüket a múlt hősei előtt nemzeti ünnepünkön, a 1848-49-es forradalom 177. évfordulóján.
– Mi, nagyatádiak, nagyon szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen immár 122 éve tudunk ünnepelni a forradalom és szabadságharc egyik legnagyobb vezéralakja, hőse, Kossuth Lajos szobránál – fogalmazott a polgármester. A Horvay János által készített alkotás 1903 óta a város egyik legfontosabb jelképévé vált, és a márciusi ünnepségek központi helyszínéül szolgál, függetlenül attól, hogy a Széchenyi téren, vagy a Kossuth utcában volt a szobor elhelyezve.

– A forradalom nem csupán a feudális állam lebontását és a polgári fejlődés útjára lépést jelentette, hanem a nemzeti öntudat megerősödésének, az összefogás erejének és a hazaszeretetnek a példáját is – folytatta.
A polgármester hangsúlyozta, hogy a márciusi események nemcsak a múlt dicső pillanatai, hanem a jelen és a jövő számára is fontos üzenetet hordoznak. A nemzeti összetartozás, az értékek melletti kiállás és a közös célokért való küzdelem ma is érvényes üzenetek, amelyek segíthetnek a kihívásokkal való szembenézésben.
– A magyar történelemben meglehetősen ritkák azok a pillanatok, amikor egy közös cél érdekében az egész nemzet össze tudott fogni. Március 15-e egy ilyen pillanat volt, amikor időlegesen még azok is félre tudták tenni az ellentéteket, akik más-más utat képzeltek el a nemzet felemelkedése, felemelése érdekében. Nekünk, mai magyaroknak példaként szolgálhat ez. Megtanulhattuk, hogy milyen erő van az összefogásban, hogy csak azok az országok, azok a közösségek tudnak sikeresek, eredményesek lenni, amelyek erre képesek – fogalmazott.

– Mindezt úgy is mondhattam volna, hogy vajon megtanultuk-e mindezt? Képesek vagyunk-e felismerni érdekeinket, meg tudjuk-e határozni céljainkat? Képesek vagyunk-e valódi összefogásra, együttműködésre? Mert ez fogja meghatározni a mi jövőnket, és benne országunk, városunk, közösségeink jövőjét is. Ma emlékezünk a forradalomra, a szabadságharcra, és tisztelgünk együtt múltunk nagyjai előtt. Mutassuk meg, hogy mi, nagyatádiak, méltóak vagyunk a márciusi forradalom örökségére, képesek vagyunk jó és vállalható célokat meghatározni, és össze is fogunk a megvalósításuk érdekében. Így volt ez eddig is, és ezután is így lesz – zárta a beszédét Dr. Ludas László.

A beszédet követően a Bárdos iskola tanulói adtak remek és méltó ünnepi műsort, amelyben a táncos felvezetést követően vers és próza hangzott el, a gyerekek előadása végén pedig az iskola kórusa énekelt forradalmi dalokat. A fiatalokat Borongics Nikoletta, Novákné Szelíd Izabella, Maronics Melinda, Bárdosiné Vass Katalin és Farkas Dominik készítette fel.

Az ünnepség zárásaként a Nagyatádon működő intézmények, civil szervezetek, egyesületek és politikai pártok helyezték el a megemlékezés és tiszteletadás koszorúit a szobor talapzatánál.

Az ünnepséget követően Rippl-Rónai József pénteken este megnyitott kiállítását is megtekinthették a T25 Művészeti Galériában az érdeklődők.


(Fotók: Ormai Bálint)