Két napot töltött Nagyatádon a Nagy Imre Társaság
Tartalmas napokat töltött Nagyatádon a Nagy Imre Társaság (NIT). Egyebek között művészeti est, nagyatádi kirándulás, szakmai előadás és megemlékezés várta a tagokat.
Ormai István meghívására látogatott Nagyatádra a Nagy Imre Társaság mintegy hetven tagja pénteken, akik így közelebbről megismerhették Nagyatádot, a Szoborparkot, a T25-öt, ahol a tárlatvezetésen túl egy művészeti esten is részt vettek. Bertók László verseiből készült összeállítást mutatott be a Czindery Szépmíves Céh. Fellépett továbbá a Nagyatádi Vegyeskar, az est végén pedig Birkás Csaba hegedű- és Ágh Lászlóné Horváth Petronella zongorajátékát is élvezhették.
A szombat délelőtti városnéző sétát és múzeumi látogatást követően délután a kulturális központban, fotókon keresztül ismerkedhettek meg Dél-Somogy vadregényes tájaival Pünkösd Márton előadásában. Utána Fazekas Csaba, a Miskolci Egyetem docense, történész tartott előadást a társaság tagjainak az 1956-os forradalmat megalapozó, megvalósító társadalmi csoportokról. Ennek hamarosan egy külön cikket szentelünk.
Kudlik Zoltán, a NIT elnökségi tagja megemlékezett a nyár folyamán elhunyt Géczi József Alajosról, a társaság szegedi szervezetének elnökéről, akinek egyebek mellett elévülhetetlen érdemei voltak abban, hogy rászorította az akkori pártvezetést a békés, tárgyalásos rendszerváltásra.
Balahó Zoltán, a társaság elnöke a tevékenységükről elmondta: idén Nagy Imre első kormányának megalapításának 70. évfordulójára emlékeznek, de ha szükséges, aktuális kérdésekben is megnyilvánulnak. Tették ezt szeptember elején, annak az orosz tankönyvnek a kapcsán, amelyben az 1956-os forradalmat nyugati segítséggel életre hívott fasiszta felkelésnek tituláltak az oroszok.
– Tiltakozó-levelet fogalmaztunk meg az Orosz Föderáció budapesti nagykövetének és Szijjártó Péter külügyminiszternek, amelyben kifejeztük a nemtetszésünket, hiszen nyilvánvalóan, amit az orosz tankönyv állít, az ostobaság és teljes mértékben elfogadhatatlan – fogalmazott az elnök az Atádhírnek.
A kétnapos program egy megemlékezéssel zárult, amelyen a Déryné Vándorszíntársulat műsorát követően a polgármester is beszédet amelyben elmondta, hogy a Nagy Imre által képviselt célok, gondolatok, eszmék azok, amelyeknek a hirdetése, megismertetése a társaság célja.
– Különös a történelem, hiszen ismétli önmagát, aztán feledésbe merülnek dolgok, személyek, események, majd újra felbukkannak. Ennek egy jellegzetes és szimbolikus példája Nagy Imre történelmi és politikusi szerepe. 1989. június 16-án a Hősök terén sok százezer ember vett részt Nagy Imre és mártírtársai újratemetésén, és Nagy Imre újra hívószóvá vált, hivatkozási pont lett. Aztán eltelt három évtized, és csend lett. Nem beszélünk róla. És a neve nagyon-nagyon ritkán hangzik el, nem része október 23-i ünnepségeknek, a szónokok szavának, az újságcikkeknek, és ezért úgy is érezhetjük, hogy kicsit manipulálva vagyunk, hogy kicsit az igazság nincs kimondva Nagy Imrével kapcsolatban – fogalmazott Ormai István, aki a társaság elnökségi tagja.
A megemlékezés után a NIT tagjai a Nagy Imre emlékkő előtt tisztelegtek, gyújtottak mécsest és helyezték el az emlékezés virágait.
(Fotók: Ormai Bálint)