Januártól drágábbak lesznek a palackozott italok, de vissza lehet váltani a csomagolást
A nagyatádi Lidl áruházban már üzemkészen várja a rendszer a januári indulást, de minden 400 négyzetméternél nagyobb területű üzletben kötelező lesz üzemelteti üvegvisszaváltót.
2024. január 1-jétől visszaválthatók lesznek az eldobható italcsomagolások, egyebek között a fémdobozok, illetve a műanyag palackok is. Az új rendszerben 50 forintot kaphatunk egy-egy csomagolásért, és értelemszerűen 50 forinttal többe fognak kerülni az érintett termékek, amit az automatákból készpénz, vagy az adott boltban levásárolható kupon formájában visszakaphatunk majd.
A rendszer egészen pontosan úgy épül fel, hogy amikor egy italgyártó a piacra dobja a termékeit, akkor lejelenti, hogy hány palackot adott el, és befizeti a palackonkénti 50 forintot, majd a kis- és nagykereskedő megveszi ezeket a termékeket – 50 forinttal magasabb áron. Amikor a kereskedő értékesíti a terméket, beszedi a fogyasztótól a pénzt. A vásárló akkor jön ki nullára, ha visszaváltja a palackokat.
A visszaváltásra vonatkozó jogszabály értelmében minden olyan üzletben kötelező lesz ilyen visszaváltó automatákat üzemeltetni, amelyeknek az alapterülete 400 négyzetméternél nagyobb. A nagyatádi Lidl áruházban már üzemkész az automata, de csak január 1-től lehet használni.
A MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) – amely koncesszióban, 35 évre nyerte el a magyarországi hulladékkezelést – célja, hogy minden, ezer főnél nagyobb településen legyen visszaváltásra lehetőség, ezért nemcsak automatákat, hanem kézi gyűjtőhelyeket is üzemeltetni fognak az országban.
A kötelezően visszaváltási díjas termékek körébe a tej- és tejalapú italtermékek kivételével minden üveg-, fém- és műanyag palackos és dobozos, 1 deciliter és 3 liter közötti űrtartalmú italtermék csomagolása tartozik – írja a Portfolio.
Fontos megjegyezni, hogy az új automaták csak ép palackokat, üvegeket és dobozokat képesek visszaváltani, azaz célszerű nem reflexből laposra taposni a palackokat.
A 24.hu azt írja, hogy az Európai Unió előírása alapján a tagállamoknak 2029-ig kell elérniük azt, hogy a forgalomba kerülő PET-palackok 90 százalékát újrahasznosítsák.
A rendszernek az újrahasznosításon túl talán annyi előnye lesz még, hogy kevesebb eldobált sörös- és energiaitalos doboz szegélyezi majd az utak mentét.
(Nyitókép: depositphotos.com)