Építészeti vándorkiállítás érkezett Nagyatádra

A somogyi építész kamara 25. évfordulója alkalmából rendezték a tárlatot. Tagjai jelentősen befolyásolták a megye építészeti arculatát az elmúlt évtizedekben. A fürdő tervezett átalakításairól is szó esett a megnyitón.

25. évfordulóját ünnepli idén a Somogy Megyei Építész Kamara, ebből az alkalomból vándorkiállítást szerveztek: a kamara közel 350 taggal büszkélkedik, közülük mintegy 220-an vannak a teljes jogosultságú építészek. A kiállítás egy számadás a kamara eddigi munkásságáról: 60 építész tablóját helyezték ki, melyek mind az alkotói portfóliójukat tartalmazzák: azokat az épületeket, amelyekkel az elmúlt 25 évben hozzájárultak Somogy megye építészeti arculatának alakításához. Munkásságuk jelentős, hiszen az elmúlt két és fél évtizedben a 246 somogyi település új épületeinek és felújítási munkálatainak felét a kamara tagjai tervezték – mondta a kiállítás megnyitóján Lőrincz Ferenc Lőrinc, a megyei építész kamara elnöke. A tablókon számos jelképes nagyatádi épület is található, mint például a sportcsarnok, a bodvicai kápolna, a strandfürdő termál medencéje illetve a Kossuth utca és a Széchenyi tér több színes lakóháza.

a 246 somogyi település új épületeinek és felújítási munkálatainak felét a kamara tagjai tervezték – mondta a kiállítás megnyitóján Lőrincz Ferenc Lőrinc, a megyei építész kamara elnöke
A 246 somogyi település új épületeinek és felújítási munkálatainak felét a kamara tagjai tervezték – mondta a kiállítás megnyitóján az építész kamara elnöke

Városunk polgármestere, Ormai István nyitotta meg a tárlatot. Mint azt hangsúlyozta, az utóbbi évtizedekben különösen felértékelődött az úgynevezett harmadik helyek, a közösségi terek szerepe.

Nagyban növekedtek a lehetőségeink az elmúlt 15 évben és ezzel együtt a felelősségeink is. Az uniós és állami forrásokat, amiket a köztereink, közintézményeink változtatására elnyertünk, nagy tudatossággal kellett felhasználnunk. Hiszen fontos, hogy miként újulnak meg ezek az épületek, legyenek környezetbarátok, gazdaságosak – nagy a felelősség, hogy mit kérünk az építészektől. Úgy gondolom, hogy jó utat jártunk be, hatékonyan és eredményesen tudtuk felhasználni ezeket a forrásokat a somogyi építészek segítségével.

A polgármester beszédében kiemelte egy nagyatádi építész, a néhai Szakonyi László munkásságát, akinek tablója szintén a kiállítás része. Egyebek között ő tervezte a strand termálfürdőjét és az Ady gimnázium felújított épületeit.

A megnyitót követően különleges építészeti előadásra invitálták meg a jelenlévőket: Svégel Gábor, Nagyatád főépítésze a Széchenyi park és a gyógyfürdő múltjáról, illetve az elkövetkező évek fejlesztéseiről beszélt a hallgatóságnak. 120 évre visszamenőleg mutatta be, miként alakult ki a park és a fürdő és nyerték el mai formájukat – és hogy a jelenleg is folyamatban lévő átalakítások és felújítások hogyan szolgálják a nagyatádiak érdekeit.

Ezekből szemezgetve néhány érdekességet: talán kevesen tudják, hogy a park egykoron az állatvásárok, a piac helyszíne volt Nagyatádon. A város elöljárói döntöttek úgy a 20. század elején, hogy ennek a központi területnek a jelentős hányadát parkosítani fogják, a vásártér pedig a park nyugati területére húzódott vissza, a mai „Solar kanyarral” szemben.

Az előadás következő részében a park és a fürdő átalakulásának főbb mozzanatai mutatta be az előadó. Az utolsó nagyobb átalakítás 2006-ban valósult meg: ekkor lett egyebek között elbontva a fürdő déli oldalán található öltözőkabin és mosdó; a földszint alá süllyesztett közkifolyó kutat pedig áthelyezték a fürdő északi oldalára. Ebben az évben bontották el a nosztalgikus, sokat emlegetett, ebihalaktól nyüzsgő szökőkutat is, mely ekkora már annyira elamortizálódott, hogy nem volt gazdaságos sem a javítása sem a fenntartása. És persze az első világháborús emlékművet is áthelyezték a fürdő nyugati fala mellől arra a központi helyre, ahol ma is áll. Ebben az évben alakultak ki a gyalogos közlekedést szolgáló parkon belüli útvonalak, melyek a parkot övező utcákat és főbb épületeket kötik össze.

Végezetül pedig szó esett a park és a fürdő jövőjéről: előbbinek jelenleg is zajlik az átalakítása, utóbbit pedig remélhetőleg idén el fogják kezdeni, ahogy arról korábban beszámoltunk. Az előadásból kiderült, milyen újdonságokkal bővül a gyógyfürdő: a déli oldalon egy fedett medencetér lesz kialakítva, ahol pezsgőfürdő és élményfürdő elemek várják majd a látogatókat. A meglévő úszómedence továbbra is a szabad ég alatt fog elterülni, hiszen a télen gőzölgő meleg vizes medence Nagyatád arculatához tartozik – emelte ki az előadó. Az épületen belül a bejárati előtér kibővül, hogy a jegyvásárlásra várakozók ne szoruljanak az ajtón kívülre. Nagyobb lesz a büfé előtti közösségi tér is, az öltözők pedig kabinokkal kiegészülve koedukálttá válnak. Több lesz a gyógyászati kezelésekre, egyebek között masszázsra szánt helységek száma, valamint egy komplett szaunavilágot alakítanak ki az épület déli oldalán – gőzkabinnal, és hideg vizes merülővel. És annak érdekében, hogy a fürdő valamelyest visszanyerje egykori képét, visszaépítik az eredeti tornyokat is.

Fotók: Ormai Bálint

Megosztás