Elsőéves nagyatádi egyetemisták élményei
Éjjelekbe nyúló mulatság a medikus esteken, saját söröző a közgáznak, 9 hívógomb a 4 emeletes épületben, a TTK az új Roxfort – ezekről számoltak be a gólyatábor és az első egyetemi hét után nagyatádi elsőévesek.
No, és irgalmatlan mennyiségű tananyagról – ezt tegyük hozzá, hogy reális legyen az összkép. Bizonyára már mindenki elgondolkodott a középiskolai évek alatt azon, mi lesz érettségi után, mik a további tervei, melyik városban és milyen főiskolán, egyetemen szeretné folytatni tanulmányait, és hogy ez a változás miként játszik majd szerepet az életében. Az egyetem nyilván egy teljesen más, izgalmas új világ. Három idén végzett, volt nagyatádi középiskolást, immár egyetemi hallgatót kérdeztünk meg: ők hogyan élték meg a gólyatábort, az első egyetemi hetet, az önállóság kihívásait egy idegen nagyvárosban.
– A gólyatábor hatalmas élmény volt. Igazából nem vagyok bulizós, főként azért mentem, hogy megismerjem csoporttársaimat – meséli Dalma, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának elsőévese. – Már az első napon kedvesek, közlékenyek, barátságosak voltak az emberek, jó közösség kovácsolódott belőlünk. Rengeteg vetélkedő volt érdekes és izgalmas feladatokkal, sportból sem volt hiány, volt élő modern zene. A nagy meleg ellenére töretlen volt a hangulat, énekeltünk és táncoltunk reggeltől estig – lelkendezik Dalma. Az első hetet a gólyatáborhoz hasonlóan szintén pozitívnak, ugyanakkor fárasztónak élte meg. Rá kellett döbbennie, bizony, ez már nem középiskola. Ám azt mondja, a vizsgák, nehéz tantárgyak, sűrű órarend ellenére szeret járni egyetemre. A tanárok segítőkészek, támogatják a gólyákat. Csütörtökönként medikus estéket rendeznek, Pécs megtelik hallgatókkal, a bulik tematikája minden héten más, de a hangulat mindig ugyanolyan szuper.
Andrásnak szintén sok órája van, de nagyon tetszik neki. Az oktatók szigorúak, ugyanakkor viccesek. Ő földrajz-biológia szakos tanárnak készül, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának hallgatója. Gólyatáborban ugyan nem volt, de első hétről tartott beszámolója szintén izgalmasnak bizonyult. Ő is megemlítette, hogy a karon milyen összetartóak az emberek, rengeteg a közös program, sportesteket, sőt, sütögetéseket is tartanak. A kar „bulinapját” keddenként rendezik meg a pécsi Sörházban. A HÖK nagyon segítőkész mindenben, számtalan külön programot szerveznek, például kvíz-esteket és borkóstolókat, illetve kedvezményt biztosítanak a hallgatók számára színház-, sport- és kondijegyekre. András beszámolójából kiderült: az egyetem épületét többen a Roxforthoz hasonlítják, mert a négyszintes épületben sok a félemelet, és a folyosók miatt a liftben összesen kilenc hívógomb található. – Sok felsős mondja, hogy még a mai napig eltévednek – tette hozzá.
Családjának köszönhetően András nem albérletben, hanem saját lakásban él, ennek megvásárlásáról már korábban döntöttek. Fontos szempont volt, hogy új otthona az egyetemhez közel legyen. Számára az szól a saját lakás mellett, hogy a bevásárlást és egyéb ügyek intézését nem kell Nagyatádon végeznie, hétvégenként és ünnepnapokon is bármikor ottmaradhat, nyugodtabb tanulási lehetőséget biztosít, illetve kevésbé kötött az időbeosztás.
Beszélgetésünket András ezzel a zárómondattal fejezte be: „Úgy gondolom, megérte a PTE-t választanom!”
Marci kollégista: hatan laknak egy szobában, négy felsőbb-éves is van közöttük. Azt mondja, a kollégium igényes, felújított, modern étkezővel rendelkezik, a szobák megfelelően felszereltek.
– Főként az az érvem a kollégium mellett, hogy a költségeket kedvezőbbnek találom, a suli nagyon közel van, a koleszélet színes, tetszik, hogy az egésznek van egyfajta varázsa. Szerintem jobb, mivel az itteni lét nagyon családias, sosem vagyok egyedül, segítünk egymásnak a nehezebb napokon is – érvel Marci.
Ő a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar hallgatója. A szaktársakkal már az első héten elkezdte kialakítani a barátságokat, voltak ismerős arcok is. A Közgáz bulija szerdánként van, a szaknak van egy külön sörözője, ahova az esemény előtt betérnek a hallgatók, ez még inkább csapatépítő. Az előadásokat eddig érdekesnek találta, de szerinte nem mindegyik lesz könnyű tantárgy. A tanárok itt is segítenek.
– Főként még az tetszik, hogy a tanárok érdekesen adnak elő, nagyon nagy szakértelemmel rendelkeznek, előre tudjuk a vizsgák időpontját. Az első hetem eddig kevésbé volt fárasztó, de tudom, hogy ez nem sokáig lesz így. Teljesen más a középiskola, itt mindent önállóan kell intézni, a Neptun is egy bonyolult rendszer – mondja Marci.
Mindhárom nagyatádi fiatal Pécset választotta, az ő gimnáziumi osztályukból a legtöbben ott tanulnak. Bárhova is kerülünk, új emberekkel fogunk találkozni, új tapasztalatokat szerzünk, a szemléletünk és mi magunk is megváltozunk.