Drágultak a helypénzek – szedik a sátorfájukat a piacosok?
Több vásáros szerint a helypénzek drágulása miatt már nem éri meg neki az árusítás. A méterárak 100 forinttal drágultak a decemberi önkormányzati döntés értelmében. Előtte 10 évig változatlanok voltak.
Reggel 9 órakor indult útjára a piacfelügyelő beszedni a helypénzeket a szombati piacnapon. Január elejétől új díjszámítás van érvényben, melyről a 2019. december 12-i testületi ülésen döntött az önkormányzat. Már a második standnál egy kereskedő háborogva megtagadta a helypénz kifizetését, és azonnal pakolni kezdett.
– Eddig 5-6 ezer forintot szoktunk fizetni, most 9 ezer forintot kértek rajtam. Alig van így is kereslet, nincsen vevőm. Miből termeljem ki ezt a díjat? Az összes kereskedő el fog menni innen. Összepakolok és elmegyek haza, majd jövök tavasszal. Elmegyek, veszek egy helyet majd Fonyódon – panaszolta a nagybajomi kereskedő.
A piacfelügyelőt is megkérdeztük az új díjakról, de nem kívánt nyilatkozni. Mindössze megjegyezte, hogy már csütörtökön általános nemtetszés követte az új helypénzek bejelentését.
– Ma reggel öt órakor is mindenkit figyelmeztettünk az árdrágulásra, ennek ellenére sokan meglepődtek az összegen – mondta a piacfelügyelő.
A decemberi ülésen az önkormányzat tulajdonában álló nem lakáscélú helyiségek 2020-as bérleti díjainak, valamint a helyi piac és vásár helyhasználati és helybiztosítási díjainak változásáról született döntés. A piacot érintő árváltozások értelmében
– a vásárcsarnokban asztalról árusítás díja 1 méter felett 400 Ft/m/nap helyett 500 Ft/m/nap,
– a vásárcsarnokban asztalról árusítás díja 1 méter alatt 200 Ft/m/nap helyett 250 Ft/m/nap,
– sátras biztosított hely esetén 400 Ft/m/nap helyett 500 Ft/m/nap,
– sátras nem biztosított hely esetén 800 Ft/m/nap helyett 900 Ft/m/nap lett az új helypénz.
Ezenkívül az árusító helyeknél parkoló gépjárművek után fizetendő összegek is változtak.
– a sátrak mögött parkoló személygépkocsi esetén 500 Ft/m/ nap helyett 500 Ft-ot alkalmanként,
– a sátrak mögött parkoló utánfutók esetén 500 Ft/m/nap helyett 500 Ft-ot alkalmanként,
– a sátrak mögött parkoló tehergépkocsi esetén 500 Ft/m/nap helyett 1000 forintot alkalmanként,
– a büfé kocsik esetében 4000 Ft/m/nap helyett 5000 forintot kell fizetni alkalmanként.
Utoljára jelentősebb áremelésre tavaly volt példa, akkor a féléves helybiztosítási díjat emelték meg 3600 forintról 4800 forintra. A kereskedő ezzel a díjjal váthatja meg a számára kijelölt helyet. A városgondnokság vezetője, Kutiné Csicskár Edit szerint a most kialakított új árszabás teljesen korrekt.
– A helypénzekben 10 éve nem történt drágulás, most is csak többségében 100 forintról van szó. Az autók parkolását illetően pedig általánosságban elmondható, hogy sokkal kedvezőbbé váltak a feltételek. Úgy került sor a díjak módosítására, hogy több település piacdíjait megvizsgáltuk, és az alapján alakítottuk ki a helypénzeket. Összemértük egyebek között Kaposvár, Nagykanizsa, Dombóvár, Marcali, Barcs vásárhelyeinek díjszabását, és azokhoz igyekeztünk közelíteni. De, persze, minden városban mások a körülmények – mondta a városgondnokság vezetője.
Ennek ellenére többen panaszkodtak a vásárosok közül. Az egyik kereskedő szerint a környéken nem akad példa ilyen drága helypénzekre.
– Én mindenhova megyek, 7 napból hetet. Ilyen sehol máshol nincs, sehol nem kérnek a kocsikért ennyit. A nagykanizsai piacon ott nem is kérnek az autókért semmit. Ott kipakolom ugyanezt, ami itt van, és fizetek érte 3-4 ezer forintot. Itt majdnem a dupláját, nekem ez így 4 ezer forinttal több hetente. Böhönyén ugyanekkora placcért 1500-2000-et fizetek. Marcaliban 2000-2500-at. Nekem ezek után nem biztos, hogy megéri kijönni Nagyatádra – jelentette ki a zalakomári hölgy.
Az egyik kereskedő szerint az árdrágulás nyomán a piac el fogja veszíteni az egyetlen versenyelőnyét az áruházakkal szemben.
– Az önkormányzat sajnos multikkal akar versenyeztetni minket. Kiskereskedők vagyunk, egyéni vállalkozók, nem mikrovállalkozások vagyunk, tehát a család megélhetéséről van szó. Nem pedig arról, hogy itt az ember meggazdagodjon. És sajnos hiába mondja az önkormányzat, hogy 25 százalékos áremelést hajtott végre, de közben pluszban hozzátette a gépjárművek díját, így ez nekem 50 százalékos áremelés. Én ezt itt nem tudom érvényesíteni, a piac el fogja veszíteni az olcsósága jellegét. Ha megemelem az árakat, már elmennek a vevők, nem tudok versenyezni a multival, teljes befulladás az egész – panaszolta a kereskedő.
Arról nem tett említést, hogy a multiknál 10 év alatt mekkora áremelkedés történt. A helyiek szerint egyébként mindettől függetlenül nem kell a piac forgalmának jelentős visszaesésétől tartani.
Fotók: Röhrig Dániel