Az influenszer kultúra veszélyei – vitafórum a fiatalokat fenyegető online befolyásolásról
Különleges vitafórumot szerveztek a kulturális központban, melynek központjában az Ady iskola diákjainak kisfilmje állt, mely a modern kor trendteremtőivel, az influenszerek hatásával foglalkozik – különösen, ha ezek a központi alakok káros üzenetet hirdetnek.
Mindennapi életünkben egyre érezhetőbbé válik a generációs szakadék: az internetkultúrában és okoseszközökkel felnőtt fiatal generáció egyedi nyelvezettel, egyedi csatornákon fejezi ki magát, és más értékrendeket, trendeket követ mint szüleik – és mindez főként a digitális színtereken zajlik. Egy Olyan kontrollálatlan platformon, amelyben a negatív élmények és tartalmak szűretlenül bombázhatják a fiatalokat – és mivel a szülők és pedagógusok többségének ezek ismeretlen közegek, nehezen adnak tanácsot az ebben történő biztonságos és felelősségteljes eligazodáshoz.
Míg régebben a rádión, később a tévén keresztül sugárzott maroknyi sportoló, zenész, politikus és filmsztár voltak a központi trendek fő befolyásolói, addig mára az internet végtelen térhódításának köszönhetően megannyi véleményformáló szereplő emelkedett rivaldafénybe. Különböző közösségi médiákon való tartalomgyártásuk és szereplésük milliós követőtábort duzzasztott fel, és ezen közösségek jelentős része fiatalkorú kamaszokból áll. Éppen az a korosztály, akik az leginkább akarnak kiszakadni a szülői árnyékból és igyekeznek beilleszkedni a kortársakhoz, megtalálni a saját értékrendjüket – vagyis amikor a legbefolyásolhatóbbak. Így magától értetődően az influenszerek tevékenysége akár veszélyes is lehet, hiszen egy rossz üzenetet közvetítő internet-személyiség gyorsan és sok ember életére lehet káros hatással. Éppen ezt a témát ragadja meg az a kisfilm, amelyet három nagyatádi fiatal készített. A „Rájössz…” című alkotás az Ady Endre középiskola két 11.-es diákjának, Rengel Tamásnak és Boti Lórántnak, valamint Márkus Marcellnek a projektje, aki jelenleg a Pannon Egyetem mérnökinformatikus szakán tanul. A kisfilmről már korábban is beszámoltunk az Atádhíren: szeptemberben a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon harmadik helyezést értek el vele a „Veszélyek az online térben!” pályázaton. A 3 perces alkotást most kibővítették 12 percesre, ennek nagyatádi premierje történt meg csütörtökön a kulturális központban. A bővített verzióval a csapat most egy másik pályázatra is nevezni fog, ezért egyelőre nem áll módunkban közzé tenni a filmet, viszont az eredeti 3 perces verzió már elérhető a Youtubeon.
A filmhez kapcsolódóan csütörtök este egy vitafórumot is tartottak a központ kamaratermében. Vitaindítónak Horváth Attila pedagógus egy rövid előadást tartott az egyes generációkról és a köztük keletkezett szakadékról. Különösen a legfiatalabb, 2010 után született, úgynevezett alfa generáció az, akiknek élete már jelentősen összefonódott az online kultúrával. Ez a generáció olyannyira az interneten igyekszik kielégíteni a szocializációs igényeit, hogy sokukra jellemző ez a fajta függőség, elszigeteltség, és a figyelmi zavarok.
– Jót és rosszat is el lehet mondani, mindenestre félelmetesen erős hatása van az influenszereknek, minél inkább közelítünk a fiatalabb generációk felé – mondta Horváth Attila. – Ők ebbe beleszülettek, ők már az úgynevezett digitális bennszülöttek, ezzel szemben mi, idősebbek csak digitális bevándorlók vagyunk. A szociális médián rengeteg inger, hatás éri őket, olyan pszichológiai tényezők, amivel meg lehet keseríteni a gyerekek életét. Mi pedagógusként segíthetünk ezeket feldolgozni, de az alapprobléma a generációs szakadék: mi értünk hozzá kevesebbet, ezért nehezebben adunk tanácsot.
A pedagógus bevezető, vitaindító előadása után levetítették a kisfilmet, mely azt mutatta be, hogy egy influenszer rossz hatása miként fordított el egymástól két barátot, és ezáltal miként hoztak ők maguk is rossz döntéseket, melyeknek természetesen az online tér volt a színtere.
Rengel Tamás, a film egyik szereplője és készítője szerint sajnos sok negatív influenszer van jelen az online színtéren.
– Évről-évre halmozottan egyre több tartalomgyártó, influenszer van, napi szinten jönnek velünk szembe az interneten olyan személyiségek, akik nagyon sokat megengednek maguknak – mondta Tamás. – És utána nem érzik jogosnak a negatív visszajelzéseket. Mindeközben nyilvános rendezvényeken botrányosan viselkednek, nem áll távol tőlük a fizikai bántalmazás, vagy a homofób kommentek – nehéz témák ezek a 21. században. És ők rátesznek egy lapáttal azzal, hogy a 18 év alatti követőtáborukban nagyon gyors fordulást tudnak elérni, olyan torz értékeket tesznek magukévá, amivel az egész társadalmi norma nem ért egyet.
A filmnek sok érdekes részletét ki lehetett elemezni: hogy a negatív töltetű információ és tartalom sokkal gyorsabb terjed és sokkal nagyobb figyelmet kap, mint a pozitív; hogy főként azt a fiatalkorút tud jobban befolyásolni egy influenszer, aki nem kapja meg a kellő szülői figyelmet, és hogy az át nem gondolt, felelőtlen privát tartalom megosztása milyen következményekkel járhat.
A fórumon aktív volt a részvétel, számos kommentet, gondolatot osztott meg a hallgatóság, nem is volt elegendő a másfélórás időkeret ezek megvitatására. Ezért a szervező, Pünkösd Márton megígérte, hogy a vitaestnek folytatása lesz.