A jövő a tét! – Nagyatádon is sztrájkolnak a pedagógusok

A közoktatás minőségének javításához érdemi kormányzati intézkedésekre van szükség. A gyerekeink jövőjét veszélyezteti a pedagógusok megbecsülésének hiánya, érvelnek a pedagógusok. Ma országos sztrájk kezdődött.

Ötvennél is több pedagógus sztrájkol ma a nagyatádi iskolákban a tanároktól kapott információink alapján. Úgy értesültünk, csak a KSZC Nagyatádi Szakképző Iskolájában nem vettek részt az országos megmozdulásban.

A Bárdos iskola pedagógusainak több mint a fele csatlakozott a sztrájkhoz, egyébként pedig az intézmény biztosítja a gyerekeknek az elégséges szolgáltatásban foglaltakat: az órák felét, a diákfelügyeletet és a közétkeztetést. Sajnos, ennél többet egyelőre nem tudtunk meg.

Az Árpád iskolában 12 pedagógus sztrájkolt, négy másik kolléga pedig szolidaritást vállalt, köztük a kismamáink – tudtuk meg az egyik tanártól. – Az óráink felét megtartjuk, hogy ne vesszen el a tb-nk, amit nem, azt, persze, levonják a bérünkből. Egyelőre egy napot vállaltunk a sztrájkból.

Az Adyban szolidaritási sztrájkot hirdettek – a szakközépiskolák más minisztérium felügyelete alá tartoznak -, vagyis csatlakoztak a PDSZ és a PSZ által meghirdetett sztrájkhoz. Tizenegyen közvetlenül, valamint egy óraadó tanár, további tízen pedig aláírták a támogató nyilatkozatot.

Ugyan ez a csupán kétórás sztrájk nem teszi lehetővé, hogy a diákok ne jöjjenek iskolába, azért jól érzékelhető mind az ő részükről, mind a szülők részéről a támogatás – mondta az egyik résztvevő tanár.

„Az egész felnőtt-társadalom közös szégyene, hogy a gyermekeinkkel foglalkozó, értük felelősséget vállaló pedagógusok kezdő alapbére a szakmunkás minimálbérnek felel meg. A jelenlegi pedagógusbérek nem fedezik a megélhetés költségeit, így senki ne lepődjön meg, hogy a közoktatás színvonala folyamatosan romlik, nincs elég pedagógus, aki a gyermekeinket oktassa, nevelje”

– írta a Szülői Hang a januári figyelmeztetősztrájk előtt, amelyet a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete hirdetett meg, idézte a hvg.hu.

Mivel a sztrájknak nem lett eredménye, a két szakszervezet március 16-ra határozatlan ideig tartó sztrájkot hirdetett, amit szerintük a tankerületi központok jogsértő eszközökkel próbáltak megakadályozni. Februárban egy kormányrendelettel előírták elégséges szolgáltatásként a gyerekfelügyeletet és az órák nagy részének megtartását, így próbálták észrevehetetlenné tenni és ellehetetleníteni a sztrájkot.

Ettől még a helyzet ugyanaz marad: 

a tanárok és tanítók alacsony anyagi megbecsültsége és a túlterhelésük krónikus, a közoktatás jövőjét veszélyeztető válságot okoz.

A tanárok jobb munkakörülményeket, igazságosabb munkaidőfelosztást és értékálló bérrendezést szeretnének a pedagógusoknak és más oktatási dolgozóknak.

Drámai képpel szembesülünk, ha megnézzük, mit is jelent pontosan az, hogy „keveset keresnek a tanárok” – írta a Telex.

A Szülői Hang kisokosából kiderül többek között, hogy pontosan miért is indult a tiltakozás, vagy mi van, ha van sztrájk egy iskolában, de nem marad el minden óra.

A noÁR Mozgalom egy dalt és klipet is készített, mint írják, azzal a céllal, hogy erőt adjon a pedagógustársadalomnak, hogy megbecsülést vívjon ki magának. Szerintük az oktatás nem jobb vagy baloldal kérdése, hanem az ország jövőjének a tartópillére.

Nagy Ervin pedig 12 pontban foglalta össze, mit kellene tenni az oktatásban.

Fotó: Röhrig Dániel
Fotó: Röhrig Dániel

Megosztás