Somogyszobon tartották a tájházak konferenciáját
A Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége két évtizede évente megrendezi szakmai konferenciáját. A rangos eseménynek mindig az a tájház ad otthont, amely korábban elnyerte Az Év Tájháza díjat. 2022-ben a nagyatádiak által is jól ismert és látogatott somogyszobi Vilma Háza volt e díj nyertese, így idén Somogyszob adta a helyet és a Vilma-ház közössége volt a XXI. szakmai találkozó társszervezője október elején.
A háromnapos rendezvény első napján az ország minden tájáról megérkező vendégek délután Csurgóra kirándultak, majd megnézték a Porrogi Tájházat („a tájház mint generációk találkozási pontja, a hagyományok háza és a helyi értékek múzeuma”). Este a Vilma-ház közösségi épületében jó hangulatú, baráti beszélgetés zárta a napot, amelyre a „Vilmások” főzték a vacsorát és sütötték a szokásos sokféle, finom süteményt.
Pénteken a Mocz Tanyán került sor az egész napos konferenciára. A hivatalos köszöntők után ünnepélyes keretek között adták át Az Év Tájháza díjat, amelynek idén az Orfűi Malmok lett a nyertese. Az elismerést „annak a tájháznak a fenntartói vehetik át, amelyik példaértékű tevékenységével hozzájárul a magyarországi és Kárpát-medencei népi építészeti értékek és a hozzájuk kapcsolódó hagyományok megőrzéséhez, széles körű megismertetéséhez, újra megéléséhez”. Az Orfűi Malmok szabadtéri múzeum, amely a helyben megőrzött, és az 1990-es években Füzes Antal és fia, Füzes Péter munkájával újra működővé tett malom köré épül. Füzes Antalék munkáját napjainkban unokái, Füzes Kata és Füzes Petra folytatják. „Az intézmény munkatársai az épített és természeti örökség összhangjára, az élő műhelyekre és az emberi léptékek figyelembevételére fókuszálnak”, olvasható a múzeumot köszöntő szövegben.
A díj átadása után a szakmai előadások következtek. Az előadók a konferencia témájául megjelölt Közösség – tájház – fenntarthatóság témakörét helyezték középpontba. Csodálatos helyszíneket, szívósan és elhivatottan dolgozó közösségeket ismerhettünk meg a beszámolókból az ország minden tájáról. A budaörsi Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény, a szennai skanzen, az oszkói Hegypásztor Kör, a Göcseji Falumúzeum, az Ócsai Tájház és a somogyszobi Vilma-ház képviselői beszéltek munkájukról, a közösségépítésről, tájházuk jövőképéről. Késő délután, a Vilma Ház kiállításainak bemutatása után az elmúlt év sikeres tájházas fejlesztéseit bemutató prezentációk következtek. Nagyon tartalmas nap volt, rengeteg szakmai ismerettel, jó gyakorlatokkal ismerkedhettek meg a konferencia résztvevői.
A találkozót lezáró szombati kirándulás során a résztvevők Belső-Somogy néhány szép helyszínét, tájházát, kiállítását ismerték meg. A nap a nagyatádi dohánybeváltóban látható kiállítások megtekintésével indult, majd a lábodi tájház meglátogatásával folytatódott. Innen Kisbajomba, majd a szennai skanzenbe vezetett az út. Kihagyhatatlan volt a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban idén átadott „Újratöltve” című új állandó néprajzi kiállítás, amely Az Év Kiállítása 2024 jelöltje is egyúttal. A kiállításokat, tájházakat mindenütt a helyszíneket működtető szakemberek mutatták be. A kirándulás a segesdi templom megtekintésével és a több évszázados hagyományokra visszatekintő búcsúkról szóló ismertetővel zárult.
A háromnapos rendezvény résztvevői sok új ismerettel gazdagodtak a programok, az előadások révén, de magukkal vitték a barátságos, támogató, összetartó szakmai közeg élményét is, ami nagyon fontos megerősítést nyújt további munkájukhoz.
(Fotók: Vilma Háza facebook oldal)