Inkább szeméttelepre hasonlít a társasházi kukák környéke
Egy ajtó a kukának támasztva, előtte vasalódeszka, mögötte wc csésze. Általános látkép a társasházi kukák környékén. A szolgáltató csak a kukákba helyezett hulladékot szállítja el. A Városgondnokság pedig a nagyatádiak költségén viszi, és pénzért adja le a hulladékudvarban a szemetet.
Az elmúlt időszakban újra és újra megfigyelhető, hogy a társasházi kukák környéke tele van oda nem illő szeméttel: televízió, wc, ajtó, ablak, dirib-darab szekrények. A korábbi gyakorlat úgy nézett ki, hogy a Városgondnokság hétfőnként körbejárta a várost, összeszedte a szemetet, majd leadta a hulladékudvarban. Most ugyanezt a feladatot csak pénzért tudják elvégezni, azaz a hulladékudvar csak pénzért veszi át az illegálisan lerakott, majd összegyűjtött szemetet. A nagyatádi adófizetők pénzén.
De kénytelenek összeszedni, egyfelől azért, hogy ne lepje el a várost a szemét, másfelől pedig azért, hogy a patkányok ne szaporodjanak el. A leadás – most már – azért kerül pénzbe a városnak, mert a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. koncesszióban kapta meg a kormánytól 35 évre a hulladékkezelést Magyarországon, ennek következtében pedig az önkormányzatnak nem maradt hulladékkezelési jogköre.
De nemcsak a kukák, hanem a szelektív szigetek környéke is tele van szeméttel. Szelektívvel és kommunálissal egyaránt. Van olyan lakó a Jókai lakótelepen, aki rászánta az idejét, hogy mások után összeszedje, szelektálja és a megfelelő gyűjtőbe helyezze a hulladékot, de ez értelemszerűen nem járható út, ám kétségkívül nemes cselekedet. Csakhogy sem a lakóknak, sem a városnak nem lenne ez feladata.
– Az ilyen ember, aki mindenhol szétdobálja a dolgait, az milyen példát mutat a gyerekeinek? Vajon otthon is úgy élnek, hogy ahol éppen eszükbe jut, ott a lakásban eldobálják a szemetet? – tette fel a költői kérdéseket egy, a Jókain élő lakó.
Nagyatádon évente kétszer van lomtalanítás, a családi házaktól a kommunális, a szelektív és a zöldhulladékot is elszállítja a szolgáltató, a Szarvas utcai hulladékudvarban átvehető hulladékok listája pedig folyamatosan bővül, átveszik a fa bútorokat, a csomagolási hulladékot, ruhákat, fénycsöveket, izzókat, de a hűtőket, tévéket is – díjmentesen. (Ide kattintva elérhető az átvehető hulladékok teljes listája.) Igaz, a wc csésze leadásáért kell fizetni – kilónként mindössze 45 forintot. Értelemszerűen egy család viszonylag hosszú időt kihúz élete során egy wc csészével, tehát 10-15 évenként kerülne a leadása ezer forintba. Ehelyett a kuka mellett landol. Minimális összegért a berzencei úton le lehet adni még betont, téglát, cserepet és kerámia építési hulladékot, valamint veszélyes kátrányos és azbesztes szemetet.
– Arra tanítom a gyerekeimet, hogy semmit, semmilyen körülmények között ne dobáljanak el az utcán, közben pedig azt látják, hogy matracok, ajtók, ablakok vannak eldobálva a kukák környékén – panaszolta egy nagyatádi édesanya.
Igazán jó megoldás nincs: ha a Városgondnokság a nagyatádiak pénzén elszállítja, akkor az látszik, hogy nyugodtan lehet szemetelni, hisz úgyis elviszi valaki, ha a lakók fognak össze és tisztítják meg a környezetüket, akkor szintúgy a szemetelő jár jól, ha pedig ott maradnak a kukák mellé lehordva a legkülönfélébb tárgyak, akkor pedig jogosan panaszkodnak azok, akiknek eszükbe sem jutna a szemetüket szerteszét dobálni a városban. Vagyis, egy megoldás mégis lenne: mindenki a saját szemetét oda szállítja, ahol annak a helye van.
A város köztisztasággal kapcsolatos rendeletéről itt írtunk: