Júniusig marad a távoktatás, a magánrendelők újranyithatnak
Sok területen enyhítenek a korlátozáson, ám egyelőre marad a távoktatás, augusztusig pedig nem lesznek nagyobb rendezvények. A mai kormányinfón további részletek derültek ki a védekezés következő fázisáról.
A védekezés első fázisa lezárult, május 4-től átlép a második szakaszba – mondta Gulyás Gergely a mai kormányinfón. Ahogy arról korábban is írtunk, tegnap döntött arról a kormány, hogy fokozatosan, szigorú menetrend mellett az élet újraindítható. Ám a hangsúly a fokozatosságon van, továbbra is a legfontosabb a veszélyeztetettek védelme. Az új szabályok bevezetésénél figyelembe vették a fertőzöttek területi eloszlását is. Ehhez nagyszabású reprezentatív tesztelés kezdődik az ország négy orvosi egyetemének összehangolt munkájával, hogy kiderítsék, az ország hány százaléka esett már át a fertőzésen.
A kormányinfón egyebek között az alábbiakat jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter:
- kötelező lesz tesztelni a kórházakból kimenő és bejövő betegeket és az idősotthonok dolgozóit
- május végéig továbbra is marad a digitális távoktatás
- május 4-től feloldják a korlátozásokat a magánegészségügyben, míg a közegészségügyben fokozatosan, négy lépésben fogják ezt megtenni – ennek részleteit később fogják bejelenteni
- augusztus 15-ig 500 száz főnél nagyobb rendezvényt továbbra is tilos megtartani
- kinyithatnak a szabadtéri múzeumok
- a tömegközlekedési eszközökön és a boltokban kötelező lesz a maszkok viselete
- eltörlik a 15:00-ig tartó időkorlátot minden üzletnél, viszont marad az idősek védősávja (9–12 óra)
- kinyithatnak az éttermek, kávézók teraszai
- kinyithatnak a strandok és a szabadtéri fürdők, valamint az állatkertek is
- a szolgáltatások korlátozások nélkül működhetnek
- a profi sportban engedélyezik az edzést, a meccsek zárt kapuk mellett megtarthatók lesznek
- a korábbi szabályok betartásával megtarthatóak a temetések, esküvők, istentiszteletek
- a parkolás továbbra is ingyenes lesz az egész országban
- a miniszter azt kérte, hogy az idősek továbbra is csak a legszükségesebb esetben hagyják el otthonaikat
A miniszter újságírói kérdésekre adott válaszaiból az derült ki: a kivérzett önkormányzatok nem számíthatnak sok jóra, és az állásukat vesztők sem kaptak konkrét ígéreteket. Előbbire annyit mondott: majd meglátjuk. De azt is hozzátette: a központi költségvetés nagyobb veszteséget szenvedett el, mint az önkormányzatok kasszája – tudósított a Népszava.
Ami a munkáját vesztő emberek megsegítését illeti, Gulyás Gergely lényegében nem bontotta ki azt az orbáni mondatot, hogy kap mindenki három hónapon belül munkát. Az biztos, hogy a Miniszterelnökség szerint lesznek átképzések, és azt is mondta, hogy a közmunka-programot a Belügyminisztérium már működtette 230 ezer emberrel is, most pedig csak mintegy 83 ezer ember vesz benne részt.