Egy percen belül kiütötte ellenfelét az atádi club 15 éves thai boxolója
A somogyudvarhelyi Lőczi Simon sikeresen helytállt a balatonszemesi Balaton Muaythai Kupán. A fiatal sportoló ebben az évben kezdte a versenyzést, és máris szép eredményeket ért el a sportágban.
Július 8-án rendezték meg Balatonszemesen a Balaton Muaythai Kupát, melyen részt vett a nagyatádi Spartan Fight Club versenyzője is, Lőczi Simon. A 15 éves sportoló három éve próbálta ki a sportágat és azóta nagy átalakuláson ment keresztül – mesélte az Atádhírnek Steiner Zsolt, a club vezetője és Simon edzője.
– Nagyon megtalálta a helyét itt nálunk, korábban több sportban kipróbálta már magát, judóban, ebben-abban, de egyik sem kötötte le – mesélte az edző. – Azt tudni kell, hogy ez egy nagyon összetett sportág, rengeteg ember megfordul nálunk, egy kezdőcsoportba eljön 15-20 ember, a hónap végére 5-en maradnak, nagy a lemorzsolódás. Ez egy iszonyatosan kemény sport, nagy kitartás kell hozzá. Nem elég az ügyesség, kell ide a nyers erő, a vérmérséklet, hogy ne féljünk a másiktól, és bizony sokan rájönnek, hogy nem szeretik, ha püfölik őket. Nem való mindenkinek, viszont rengetegen megtalálják benne magukat.
A thai boksz, ahogy a neve is mutatja, egy Thaiföldről származó küzdősport, melyet a „nyolc végtag tudományának” is nevezik, mivel a küzdelem során a bokszoló nem csak az ökleit, de a lábát, a térdét és a könyökét is használhatja. Más küzdősportokkal, például a karatéval ellentétben itt teljes az érintkezés, teljes erővel viszik be a támadást – magyarázta az edző.
– A thai boksz az egyik leghatékonyabb támadó küzdősport. Az edzések során is gyakoriak a kisebb-nagyobb sérülések, időnként előfordul egy-egy orrvérzés is. Mivel ennyire erőteljes küzdősportról van szó, az alkalmazandó mentalitást is el kell sajátítani, tudni kell, hogy mikor szabad ütni: a legfontosabb kikötésem, hogy ha az itt szerzett tudást valaki a termen kívül alkalmazza és az nem önvédelem, akkor kitiltom az illetőt. Nagy fegyelmet követelek meg a sportolóimtól, ezt nem lehet félvállról venni, rendszerességet várok el, különben nincs értelme, nem lesz sikerélmény és csak mindenkit hátráltatnak.
Zsolt most már évek óta tart edzéseket heti két alkalommal a fiatalabb korosztálynak is, 8-12 évesek is kipróbálhatják a küzdősportot.
– Itt sokkal barátságosabb a légkör, a sportág megszerettetése a cél. Folyamatosan van tagfelvételünk, hiszen itt is nagy a lemorzsolódás. Nagyon sokszor jönnek a szülők beíratni a gyereket, és szokták mondani, hogy ne fűzzenek hozzá nagy reményeket, mert a gyerek eddig mindent félbehagyott, de itt többen is megtalálták azt, amit csinálni szeretnének – magyarázta az edző.
Simon 12 évesen iratkozott be a Spartan Fight Club edzéseire és azóta is rendszeresen részt vesz a gyakorlatokon.
– Látszik rajta, hogy nagyon szereti és rendkívüli alázattal jár el az edzésekre – meséli Zsolt. – Folyamatosan fejlődni akar, nagyon ott van a pillanatban, minden szavamat, mozdulatomat feszülten figyeli. Nagyon céltudatos fiú, ezért is határoztuk el az év elején, hogy kipróbáljuk a versenyeket.
Először februárban a pécsi WFC Heckenberger Iván emlékversenyen vettek részt, ahol a helyszínen szembesültek azzal, hogy tornaversenyről van szó, vagyis több fordulóban kellett Simonnak küzdenie. Simon viszont már az első mérkőzésen mindent kiadott magából, és bár azt megnyerte, a második fordulóban, ahol ráadásul ellenfele 6 éves gyakorlattal rendelkező, félprofinak számító bokszoló volt, már alulmaradt. Ennek ellenére sok hasznos tapasztalatot szereztek tornán. Utána Simon márciusban, Komlón versenyzett ismét az első regionális, amatőr K1 és Free Boxing „pofonpartyn”, ahol egyértelmű győzelmet szerzett. Ezek a versenyek azonban a K1-es szabályrendszer szerint voltak megrendezve, viszont a tavaszi-nyári felkészülési időszakban Simon már kitűzte maga elé a Balaton Muaythai Kupán való részvételt, ami a muay thay szabályrendszer szerint lett kiírva.
– Ez a K1-hez képest sokkal szabadabb, kreatívabb küzdelmet tesz lehetővé – magyarázta el Zsolt. – Sokkal durvább rendszer, van benne könyöklés, térdelés, összekapaszkodások, fájdalmas, durva, belharci sport. Kezdetben idegen is volt Simonnak ez a szabályrendszer, ezért elkezdett nehézsúlyú ellenfelekkel edzeni, tapasztaltabb emberekkel bunyózott.
A felkészülés során Zsolt többször is felvetette, hogy talán korai még Simonnak ez a verseny.
– Vegyes érzések voltak bennem a meccsel kapcsolatban, nem tanácsoltuk neki a mérkőzést, meg is mondtam neki, hogy az ő döntése, ha részt akar venni, és figyelmeztettem, hogy lehet, hogy padlót fog. De azt felelte, hogy nem érdekli az eredmény, hanem egyszerűen meg akarja csinálni, lesz ami lesz. Rettenetesen nagy kitartás és elszántság volt benne, még annak ellenére is, hogy egy héttel a verseny előtt volt egy sérülése, akkor is javasoltam neki, hogy mondjuk vissza a nevezést, de hajthatatlan volt.
Az országos kupán Simon a 71 kilós súlyával a súlycsoportja tetején volt, ezért korosztályt is léptették, a 16-17 évesekkel kellett versenyeznie. Az edző szerint nagyon jó formában állt ki a küzdőtérre.
– Nagyon fontos, hogy a versenyző felspannolt hangulatban, megfelelő adrenalinszinttel kerüljön a ringbe, Simon pedig nagyon fel volt pörögve a meccs előtt. Az egész meccsen egyértelműen dominált, végig irányított, alkalmazta a megbeszélt taktikákat. Nagyon büszke voltam rá.
A thai boksz meccsek három, egyenként 2 perces menetből állnak, ám Simonnak egy percen belül sikerült egy ugrótérdessel padlóra küldeni az ellenfelét és ezzel aranyérmet szerzett. Ám még a győzelem mámorában is alázatos maradt.
– Simon nagyon sportszerűen viselkedett, nem nagyzolt, nem szállt a fejébe a dicsőség. Sőt, felment a ringbe, és elkérte az ellenfele oklevelét, hogy ő adhassa át neki és megköszönje a mérkőzést – mesélte az edző.
Simonék nem állnak meg az edzésben, hiszen már készülnek is a szeptemberi versenyekre: részt vesznek a Veresegyházán szervezendő, II. Golden Muay Thai Bajnokságon, majd pedig a hónap végén a bajai WFC K1-es országos bajnokságon.