A térség polgármesterei találkoztak Nagyatádon
November 28-án Nagyatádon, a T25 dísztermében találkozót tartottak a térség polgármesterei számára. A rendezvényen Dr. Dukai Miklós, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium önkormányzati államtitkára ismertette a kormányzat önkormányzati politikáját, a 2011-es önkormányzati törvény aktuális vonatkozásait, valamint a települések előtt álló kihívásokat és lehetőségeket Dr. Ludas László polgármester és Szászfalvi László köszöntőjét követően.
Az államtitkár beszédében kiemelte a polgármesterek szerepét a települések életében. Részletesen ismertette az önkormányzati törvény keretrendszerét, amely az ágazati szabályozásokkal együtt határozza meg a működési kereteket. Említést tett a feladatok újraelosztásáról, a kötelező és önként vállalt feladatok rendszeréről, valamint az államigazgatási hatáskörökről, kiemelve, hogy ezek döntő többsége továbbra is önkormányzati hatáskörben marad.
Az államtitkár kitért az önkormányzati választások tapasztalataira, jelezve, hogy az átadás-átvételek legnagyobb részben zökkenőmentesen zajlottak. Szó esett a közös hivatali struktúrák kialakításáról, amely 2000 fő alatti lélekszámú települések esetében közös hivatalt, 2000 fő felett pedig önálló hivatalt jelent. A 2000 fő körüli települések számára a jogszabályban biztosított méltányossági lehetőségekről is tájékoztatást adott. Felhívta a figyelmet az együttműködés fontosságára a közös hivatalok létrehozásában.
A polgármesteri illetményekről szólva elmondta, hogy azok október 1-jétől visszamenőlegesen, sávos rendszerben, a nemzetgazdasági átlagkeresethez igazodnak. A köztisztviselői bérek emelésével kapcsolatban elmondta, hogy az emelés a minimálbér emelkedésével arányosan történik, további juttatásokról azonban egyelőre nem tudott beszámolni. A 30 ezer fő alatti települések számára kiegészítő támogatást ígért a polgármesteri béremeléshez.
Az államtitkár beszámolt az adósságkonszolidációról, a fejlesztési támogatásokról, az energiaár-emelkedés miatti kompenzációkról, a szociális célú tüzelőanyag-támogatásról (ezt az 5000 fő alatti települések kaphatják) és más programokról. Részletesen ismertette a rendkívüli működési támogatásokat, hozzátette: a polgármesteri végkielégítés és szabadságkiváltás támogatásának nem kötelező részét biztosan nem támogatják. Utóbbiről megjegyezte: volt olyan polgármester az országban, aki az elmúlt 5 évben egyetlen napot sem töltött szabadságon hivatalosan. A jövőbeni együttműködés fontosságát hangsúlyozva, a már régebb óta futó programok (pl. Magyar Falu program, TOP pályázatok) további felhasználhatóságára hívta fel a figyelmet.
Az államtitkárság által vezetett projektekről is szólt, kiemelve a vízmegtartásra és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra irányuló programokat. Említést tett a LIFE-os projektekről, valamint az INTERREG pályázatokról, amelyek nemzetközi együttműködésen alapulnak.
A polgármesterek részéről több kérdés is elhangzott: nemrégiben a kormány bejelentette, hogy az helyi iparűzési adó 2025-ös többlete bekerül egy közös alapba, amelyre a járások pályázhatnak. A járások ugyanarra az összegre pályázhatnak, mint ami az iparűzési adó többleteként megjelent, ugyanakkor ha ez a többlet az évi 250 millió forintot nem éri el, akkor a költségvetés kiegészíti ezt – mondta korábban Navrasics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter. Mindenesetre az államtitkár leszögezte, hogy erre nem települési, hanem járási szinten lehet majd pályázni, azaz amit a egy-egy járási település befizet, az ebből a pénzből készült fejlesztések nem a településeken készülnek el, hanem a járása teljes területén.
A találkozót követően az államtitkár és Szászfalvi László országgyűlési képviselő tartottak sajtótájékoztatót, amelyen az aktuális nemzeti konzultáció fontosságára hívták fel a figyelmet.