Ahány ház annyi szokás: Karácsony a nagyvilágban
Több mint két milliárd ember ünnepli világszerte a Karácsonyt. Azonban minden országnak megvannak a saját hagyományai és ajándékozási szokásai, melyekkel változatossá varázsolják a szeretet ünnepét.
Az európai országokban mindenhol állítanak karácsonyfát. Ennek, illetve az otthonok és közterek díszítésének azonban nincs mindenütt olyan nagy kultusza, mint a német nyelvterületen és az északi országokban. A magyar családokban általában a Jézuska, vagy a Télapó hozza a meglepetéseket. A velünk szomszédos Ausztriában Christkindl, vagyis karácsony szülötte az ajándékhozó.
Anglia
Az angoloknál a Karácsony az év legfontosabb ünnepe. Ilyenkor az utcák fényárban úsznak, turistalátványosság a Harrods áruház kirakata, amelyet több ezer világító gömbbel díszítenek. A Trafalgar Square-en megcsodálható a hatalmas, díszes fenyőfa, mely a norvég nép ajándéka a briteknek, II. világháborús segítségükért. Az ünnep első estjén lakomát tartanak. Másnap, azaz december 25.-én érkezik a Mikulás, aki tele rakja ajándékkal a már előző este gondosan kikészített, nagyméretű zoknikat, amit ők „stockingnak” hívnak. A mikulás a kéményen keresztül érkezik. A gyerekek a kandalló tüzébe dobják az ajándékkérő leveleket, hogy így jusson el gyorsan az Északi Sarkra. Katolikus hatásra Angliában is elterjedt az éjféli mise, de az igazán vallásos anglikánok inkább a másnap reggeli protestáns istentiszteletet látogatják. A családi körben eltöltött karácsony, illetve a faállítás szokása Viktória királynő idején terjedt el a britteknél. December 26-a a Boxing Day, Karácsony másnapja, ilyenkor hagyományosan a személyzetet ajándékozták meg. Neve arra utal, hogy ezen a napon nyitották fel a templomi perselyt, tartalmát a szegények között osztották szét.
Görögország
Görögországban a Karácsony 12 napot felölelő folyamatos ünnep. A december 25-től január 6-ig terjedő időszakot Dodekameronak nevezik (jelentése 12 nap). Ebben benne foglaltatik mindhárom ünnep, a karácsony, az új év és a Vízkereszt. A görögöknél a karácsonyi ünnepkörhöz nagyon sok legenda, mese, babona kötődik. Ekkor sütik a vaszilopitát is. Ez egy kenyér féle, amibe fémpénzt rejtenek. Aki megtalálja, szerencsés lesz. A kenyeret szépen fel is díszítik, Krétán még kenyérhímző asszonyok is vannak, akik tésztából cifra rajzokat kanyarítanak a kenyérre.
Olaszország és Spanyolország
Olaszországban és Spanyolországban az ajándékozás fő napja nem Szenteste, avagy karácsony napja, hanem Vízkereszt, azaz január 6. Olaszországban ebben az időszakban gyakran rendeznek dudás fesztiválokat. Ekkor a hegyi pásztor dudások leereszkednek a hegyekből és dudaszóval köszöntik a közelgő ünnepet, Jézus születésének napját. A karácsony is erről kapta nevét „Natale”, azaz születés. Nagyon kedveltek Olaszországban a betlehemi jászol különféle ábrázolásai. Nápolyban és a déli régiókban az emberek 24-én éjjel templomról templomra járnak, csak hogy láthassák a kis Jézust. Itália több vidékén La Befana, vagyis Vízkereszt szülötte hozza az ajándékokat, bár ma már külföldi hatásra divatba jött Babbo Natale, azaz a Télapó, aki Karácsonykor hozza az ajándékokat. Az olasz gyerekek nem virgácsot, hanem szenet kapnak a Télapótól, ha nem fogadnak szót. Spanyolországban Vízkeresztkor a gyerekek a kitisztított, kifényesített cipőiket a küszöb elé teszik, és abba kapják — a magyar Mikulás szokáshoz hasonlóan– az ajándékot. A spanyol gyerekek a bibliai napkeleti bölcstől (Háromkirályok) várják az ajándékot.
Oroszország
Mivel az ortodox vallás a Julianus naptár szerint tartja nemzeti ünnepeit, Ororszországban a karácsony nem december 24-re, hanem január 7-re esik. A hagyomány szerint az emberek gyakran az ünnepet megelőző hetekben böjtölnek, hogy aztán egy 12 fogásos vacsorát rendezzenek a 12 apostol tiszteletére.
Norvégia
Norvégiában a gyerekek Julenisse–t várják (aki a norvég Mikulás), hogy Szenteste ajándékot hozzon nekik, de egész decemberben lázasan készülődnek erre a napra. Az ősi hiedelem szerint ezen a napon az ártó szellemek ellopják a seprűket, hogy azon repkedjenek, ezért a háztartásokban ilyenkor elrejtenek minden takarító eszközt.
És most utazzunk kicsit messzebb…
Egyesült Államok
Az amerikaiak legnagyobb ünnepe nem a Karácsony, hanem a Hálaadás. Ezt minden év novemberének negyedik csütörtökén ünneplik. Már ekkor feldíszítik a karácsonyfát, ami egészen december végéig dísze a lakásnak. December 25-én családi vacsorára gyűlnek össze, az ajándékokat pedig a Mikulás (Santa Claus) hozza karácsony napjának reggelén.
Ausztrália
Ausztrália a déli féltekén található, ezért december a legmelegebb „nyári” hónapok egyike. Karácsonyi tradícióik a brit hagyományokat követik, az ajándékokat itt is Karácsony Apó (Father Christmas) hozza 25-én reggel. Az időjárás miatt viszont bevett szokás az óceánparton, egy nagy családi piknikkel ünnepleni.
India
Az indiai keresztények fenyőfa helyett mangó, vagy banánfát díszítenek, olajlámpásokat gyújtanak, a templomokat pedig vörös színű virágokkal díszítik. Szeretteikkel megajándékozzák egymást és adakoznak is.
(Forrás:piknik magazin,agraroldal.hu// a nyitókép illusztráció!)